Historia Łężanek

Koło Gospodyń Wiejskich „Łężanki” z Łęga powstało w 1948 r i podlegało pod Związek Kółek Rolniczych .Początki koła  są utrwalone w kronikach i albumach.  Koło zostało założone w celu szerzenia działalności kulturalnej i oświatowej na wsi oraz doradztwa kobietom wiejskim w ułatwianiu pracy w gospodarstwach domowych.

Na początku  działalności  do KGW zapisywało się dużo kobiet. Organizowano kursy haftu, kroju i szycia, gotowania i pieczenia. Atrakcją  były też organizowane zabawy taneczne, wieczorki z okazji Dnia Kobiet ,wieczornice  dla starszych osób, wyjazdy do teatru, wycieczki.  Członkinie brały też udział w dożynkach.

W latach 90 tych działalność Koła zmieniła swój charakter, zmniejszyła się też liczba członkiń. Dzisiaj kobiety przychodzą na spotkania ,po to aby ze sobą porozmawiać, wspólnie pośpiewać, wymienić się przepisami.

Jednak większość tradycji Koła pozostała ,organizowane są nadal wycieczki, wyjazdy do teatru i kina, wieczorki taneczne, wycieczki rowerowe, pikniki. Organizujemy warsztaty kulinarne,  spotkania opłatkowe, andrzejkowe. Bierzemy też udział jak dawniej w dożynkach.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ,działalność koła nabrała trochę innego charakteru, bierzemy udział w różnych konkursach kulinarnych na szczeblu gminy ,powiatu i województwa, na których odnosimy sukcesy .Potrawy kuchni borowiackiej  które prezentujemy na konkursach  zdobywają najwyższe trofea  i nagrody oraz uznanie jurorów i krytyków kulinarnych.. Dzięki przepisom naszych babć i żmudnej pracy prezes stowarzyszenia,  udało nam się zarejestrować już 21 potraw regionalnych  na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego prowadzonej przez  Ministerstwo Rolnictwa. Teresa Kropidłowska wpisała potrawy na listę i przygotowała wnioski . Procedura wpisania potraw na listę jest bardzo pracochłonna , trzeba udowodnić historię tego produktu i udowodnić ,że był u nas jadany .W ten sposób promujemy kuchnię borowiacką  i jej potrawy , aby wiedzę na jej temat przekazać następnym pokoleniom.

Następnym etapem naszej działalności było założenie stowarzyszenia w celu zdobywania środków finansowych z Unii Europejskiej .

Projekt „Z babcinej kuchni-kultywowanie dawnych tradycji kuchni borowiackiej” był pierwszym projektem na który uzyskaliśmy dofinansowanie. Projekt zawierał  3 etapy, trakcie których zbierano stare przepisy od najstarszych mieszkanek gminy, zorganizowano 3 warsztaty kulinarne ,na których instruktorki z KGW uczyły jak przyrządzać potrawy regionalne. Kolejnym etapem był konkurs kulinarnym„Najlepszą potrawę tradycyjną kuchni borowiackiej ”oraz wydanie kalendarza ze zdjęciami 12 najlepszych potraw.

Celem przedsięwzięcia  Stowarzyszenia KGW „Łężanki” jest promocja lokalnych produktów oraz przekazanie umiejętności ich przygotowania uczestnikom  projektu.

Kolejny projekt  , na który otrzymałyśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej to “Ocalić od zapomnienia -lokalne rękodzieło dawnie i dziś” został zrealizowany w okresie od październik 2012 do czerwca 2013 r . W ramach projektu odbyło się 7 spotkań warsztatowych na  których uczestniczki poznawały różne techniki rękodzieła: robótki na drutach, na szydełku, wyszywanie, robienie kwiatków z krepiny, ozdoby z filcu oraz ozdabianie jajek i bombek choinkowych.

Na końcu zorganizowano wystawę naszych prac w Ośrodku Kultury w Łęgu a ukoronowaniem projektu była wycieczka do Gdańska i Chmielna. W Chmielnie brałyśmy udział w warsztatach rzeźbienia w sianie i zjadłyśmy regionalny posiłek. Jeszcze wizyta w Muzeum Etnograficznym w Oliwie i rejs statkiem na Westerplatte.

 

Za naszą działalność  otrzymałyśmy już dwa Młyńskie Koła, nagrody Burmistrza Czerska   oraz byłyśmy nominowane do nagrody Dokonania Roku w Chojnicach. Również największa impreza w  Łęgu , Łęskie Kapuśniaki , której jesteśmy współorganizatorem  otrzymała nominację w kategorii Impreza Roku w Chojnicach.

Na co dzień bierzemy czynny udział w życiu naszej wsi i  sołectwa Łąg. Wraz z rodzinami wyjeżdżamy do teatru, opery , do kina .Organizujemy wycieczki ,podczas których poznajemy ciekawe miejsca w naszej pięknej okolicy i nie tylko. Urząd Miejski w Czersku wydał książkę kucharską Łężanek z przepisami kuchni regionalnej. Przepisy opracowała prezes KGW Teresa Kropidłowska, jest ona również autorką zdjęć potraw  w tej książce. W roku 2014/2015 w Ośrodku Kultury w Łęgu odbywały się zajęcia dla mieszkańców w ramach Akademii Zdrowia Łężanek. Był aerobic, spotkanie z pielęgniarką, lekarzem , dietetykiem ,podologiem i warsztaty zdrowego odżywiania.

Od wielu lat współpracujemy z Ośrodkiem Kultury w Łęgu , biorąc czynny udział we wszystkich imprezach , które się tam odbywają.Współpracujemy również z ODR w Gdańsku i Chojnicach i z Lokalną Grupą Działania Sandry Brdy.

We wrześniu 2016 r odbyły się wybory do władz Stowarzyszenia :

Teresa Kropidłowska                prezes

Gabriela Babińska                     wiceprezes

Beata Babińska                           sekretarz

Urszula Wardyn                          skarbnik

 

 

 

Prezes Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich “Łężanki”

Teresa Kropidłowska